Özel Günlerde Tüketilebilecek Tatlar Nelerdir?

Özel günlere yakışacak bir şey varsa bu da bu günleri daha unutulmaz kılacak olan tatlardır. Bu tatları dilerseniz anınızı daha önemli kılmak, dilerseniz de unutulmaz bir hediye amacı ile kullanabilirsiniz. Şekerlemeler, lokumlar, çikolatalar, kuruyemişler bazen başlı başına harika birer lezzet olabilecekleri gibi bazen de en anlamlı hediyelere dönüşebilirler. Bu tatlar sadece özel günlerde değil her gün tüketilebilir. İşte özel günler ve o günlerin unutulmaz tatları:

1. Yılbaşı

Yılbaşı denince akla süslü çam ağaçları ve fırında hindi ile donatılmış yemek sofraları gelir; ancak yılbaşlarının olmazsa olmaz tatlarından biri de baston şekerlerdir. Özellikle çocuklar ve içindeki çocuğu saklayabilmiş olanlar için ön plana çıkan bu şeker, baston şeklinde olduğu için bu tadı almıştır. Genellikle nane ile tatlandırılsa da farklı aromalı olanlara rastlamak da mümkündür. Klasik görünümlü olanları kırmızı- beyaz renklere sahipken, son yıllarda farklı renklerde de üretilmeye başlanmıştır.

2. Dini Bayramlar

Kurban ve Ramazan gibi dini bayramların kendine has olmazsa olmaz ikramlıkları vardır. Lokum, çikolata ve şeker, evlere bayramlaşmaya gelen misafirlere ikram edilen şekerlemelerin başında gelir. Meyveli, güllü lokumlar, bitter, sütlü ve beyaz çikolatalar, dolgu, karamel şekerler, her bayram ikramlıklarının vazgeçilmezleridir. Dini bayramlarda geleneksel ikramlar arasında yalnızca şekerlemeler yoktur.  Gül suyu da gelen misafirlere ikram edilir. Gül suyu hem güzel kokusu hem de ferahlatıcı etkisi ile bulunduğu ortama bambaşka bir hava katar.

3.Mevlit

İslam dininde Hz. Muhammed’in (sav) doğumunu onurlandırmak için yapılan mevlit törenlerinin vazgeçilmezleri arasında mevlit şekeri gelir. Mevlit şekeri ufak naneli akide şekeri kıvamında olan bir şekerlemedir. Karton hunilerde dağıtılan bu şeker, özellikle çocuklar için mevlit törenlerini kaçırılmaması gereken bir aktiviteye dönüştürür.

4. Doğum

Doğum yapmış olan bir kadını ziyaret etmek akrabalık görevlerinin başında gelir. Bu hem dünyaya yeni gelen bebeğe altınını takmak hem de anne-babayı tebrik etmek açısından önemlidir. Bu sebeple doğum evinde lohusa şerbeti ve çeşitli şekerleme ikramları bulunur. Bazı anne-babalar, çocukları adına yaptırdıkları şekerleri de dağıtabilirler.

5. Sevgililer Günü

Sevgililer günü, çiftlerin aşklarını tazeledikleri özel bir gün olarak öne çıkar. Her yılın 14 Şubat’ında kutlanan bu özel günde çiftler birbirlerine özel olduklarını hissettirmek için çeşitli hediyeler alırlar. Bu hediyeler bazen ömürlerinin sonlarına kadar saklayacakları hediyeler olurken, bazen de çikolata gibi o anı daha tatlı kılacak tüketilebilecek hediyeler olur. Özellikle kalp şeklinde özel olarak paketlenmiş çikolatalar bazen tek başına bir hediye görevi görürken bazen de ana hediyenin yanında güzel bir eşlikçi hediye olabilir.

6. Anneler ve Babalar Günü

Tıpkı Sevgililer Günü gibi Anneler ve Babalar Günü de özel hediyelerin alındığı günlerden biridir. Her anne baba yalnızca bu özel günlerde değil her gün hatırlanmayı hak eder elbette ancak bu özel günler de hediye alınarak bu hissiyat katlanarak artabilir. Anneler ve babalar günü için özel olarak paketlenmiş şekerlemeler, harika bir hediye olarak size yardımcı olabilir.

7. Söz-Nişan-Düğün

Her gencin hayalinde olan süreçlerden biri olan söz, nişan ve düğün süreci, bu özel günleri daha özel kılmak adına çeşitli hediyelerle desteklenebilir. Kız isteme olarak bilinen sözde, erkek tarafı elinde söz için özel olarak hazırladığı ikramı kız tarafına iletir. İsteğe bağlı olarak lokum, çikolata ya da çeşitli şekerlemeler tercih edilebilir. Nişan ve düğünde de çeşitli ikramlıklar gelen misafirlere dağıtılır. Bu ikramlar geçmişten günümüze gelen bir gelenek haline gelmiştir.