Kahve Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kahve, günün her saatinde içilebilen en sevilen sıcak içeceklerden biridir. Ülkemizde de kendine has bir yer dinmiş olan dünya kahveleri, farklı çeşitleri ile alırken dikkat etmeniz pek çok unsuru da içinde barındırır.

Tüm kahveler arabica veya robusta çekirdeklerinden veya bunların bir kombinasyonundan oluşur. Arabica çekirdekleri daha pahalıdır ve daha iyi kahve yapma eğilimindedir. İyi bir kahve, daha kahve çekirdeğinin yetiştiği yerden kendini belli eder.  Dünyanın en büyük kahve üretici ülkelerinin ilki Brezilya’dır. Brezilya’yı Vietnam, Endonezya ve Kolombiya izler.

Özellikle son yıllarda kahve tutkunlarının kahve konusunda çok daha seçici davranması üzerine “kahve nasıl seçilir?” sorusu daha çok gündeme gelmeye başlamıştır. Bu yazımızda kahve seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini aşama aşama öğrenebileceksiniz:

1. Nasıl bir kahve istediğinizi kararlaştırın.

Arabica ve robusta, tüm kahveler için iki ana çekirdek türünü kapsar. Robusta çekirdeklerinin yetiştirilmesi daha kolay olduğu için Arabica kahvesine göre daha ucuzdur. Kavurma işlemi, yeşil çekirdekleri öğütülmeye ve demlenmeye hazır kahveye dönüştüren aşamadır. Kahvenin türü genellikle etikette yer alır - tercih ettiğinizi bulmadan önce denemeniz gerekebilir.

2. Kahve çekirdeğinin ne kadar işlendiğini bilmeniz gerekir.

Kahve çekirdekleri, işlenişlerine göre 4 ana kategoriye ayrılır: Hafif, orta kavrulmuş, koyu kavrulmuş, ekstra koyu kavrulmuş.

Hafif çekirdekler açık tonlarda kahverengi renge sahiptir ve ekşimsi bir tatları vardır. Ağır kahveleri tüketemeyenler yumuşak içimli hafif kahve çekirdeklerini tercih edebilirler. Orta kavrulmuş kahveler orta kahverengi tonlarında çekirdeklere sahiptir. Orta kavrulmuş çekirdeklerde yağ dokusu kalmaz. Kahve çekirdekleri parlak bir asitliğe sahip olabilir, ancak kahvenin belirli çeşitli aromatikleri (örneğin çiçeksi, meyvemsi, sebze, böğürtlen, vb.) hala belirgindir.

Koyu kavrulmuş kahve çekirdeklerinin rengi gittikçe koyulaşır. Daha karamelize bir tada sahiptir. Asidik bir tada sahip olduğu için ağızda hafif acı bir tat bırakır. Ekstra koyu kavrulmuş olan çekirdekler diğer kahve çekirdeklerine göre daha parlak bir görünüme sahiptir. En sert aromaya sahip olan kahve türü budur.

3. Kahve çekirdeği hangi kıtaya ait?

  • Afrika ve Ortadoğu Kahveleri: Afrika ve Orta Doğu’da yetişen çekirdeklerden yapılan kahveler, meyvemsi ve hafif bir tada sahip olurlar. Genellikle bergamot, limon, böğürtlen ve portakal aromalarına sahiptirler. Kenya ve Etiyopya kahveleri örnek gösterilebilir.
  • Orta ve Güney Amerika Kahveleri: Kakao ve fındıksı tatlar Orta ve Güney Amerika kahvelerinde ön plana çıkar. Bu bölgede yetişen kahve çekirdekleri daha yumuşak ve aromatik olurlar. Orta ve Güney Amerika’da kahve üretiminde lider olan ülkelerin başında Brezilya ve Kolombiya gelir.
  • Güneydoğu Asya Kahveleri: Güneydoğu Asya topraklarında yetiştirilen kahve çekirdekleri, daha yoğun bir tada sahiptirler. Diğer kahve aromalarına göre çok daha zengin ve baskın olurlar. Özellikle Vietnam ve Endonezya kahveleri, bu bölgede yetiştirilen kahve çekirdeklerine öncülük eder.

4. Kahveyi Nasıl Demleyeceksiniz?

Kahve alırken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de kahveyi nasıl yapacağınızdır. Örneğin filtre kahve yapmak isteyenler için hafif kavrulmuş kahveler önerilirken, espresso gibi daha sert kahveler için orta kavrulmuş kahve tercih etmeniz gerekir. Eğer çekilmemiş kahve tercih ederseniz, kahveyi çektikten sonraki üç dakika içinde demlemeniz önerilir. Kavrulan çekirdekler kavrulduktan sonra 3 hafta taze kalabilir.

5. Kahveyi Düzgün Kapatılmış Ambalajda Satın Alın

Kahve tercihinizi genellikle kapalı paketlerden yapın. Hava ile temas eden kahve, tazeliğinden ve aromasından birçok şeyi yitirebilir. Hava almayan bir paket, görünüşünden bir şey kaybetmeyeceği gibi tazeliğini de uzun süre muhafaza ederek her daim en iyi tadı almanızı sağlar.