Hediyelik Çikolata Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sevdiklerinize götürebileceğiniz en tatlı hediyelerin başından çikolata gelir. Çikolata, yeri geldiğinden en tatlı Sevgililer Günü hediyesi olabilirken, yeri geldiğinden misafirliğe götürülebilecek en güzel ikramlıklardan biri olur. Bu nedenle hediyelik çikolata seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. İşte hediyelik çikolata seçerken bilmeniz gerekenler:

1- Çikolatayı yakından inceleyin.

Çikolata, fiziksel özelliği ile kalitesini belli edebilir. Kaliteli çikolatanın yüzeyi parlak ve lekesiz olmalı. Eğer incelediğiniz çikolatada yapısal bozukluklar ve grilik varsa bu, çikolatanın eski olduğunun veya aşırı sıcaklıklara veya işleme tabi tutulduğuna dair bir işaret olabilir. İmkânınız varsa çikolata parçasını kırın. Kırdığınızda “çıt” diye bir ses gelmeli. Eğer eğilir veya ufalanırsa, çikolatanın kalitesi düşüktür.

2- İyi bir çikolata kokusundan belli olur.


İyi çikolatayı kokladığınızda burnunuza güçlü bir şekilde çikolata kokusu gelmelidir. Eğer kokusunu alamıyorsanız çikolatayı sürtünme kuvveti ile bir miktar ısıtabilirsiniz. Burnunuza çikolatadan daha çok esas olarak vanilya veya diğer eklenmiş maddeler geliyorsa, o çikolata kalitesiz demektir. Çikolata, bulunduğu ortamdaki kokuyu çok çabuk alır. Bu yüzden çikolatanızın kahve, çay veya diğer aromatik gıda maddeleri gibi kokup kokmadığına dikkat etmeniz gerekir.

3- Çikolatanın tadına bakın.

Çikolatanın kalitesini anlamak için tadına bakabilirsiniz. İyi bir çikolata ağızda erirken mumsu bir his vermemelidir. Çikolatayı yerken pürüzsüz, kadifemsi bir ağız hissi tercih edilir. Çikolata notalarının yaygın açıklamaları çiçek, narenciye, meyve ve kahve tonlarını içerir. Lezzetin bir anda çıkıp çıkmadığına veya çikolata gittikten sonra yavaş yavaş yoğunlaşıp devam edip etmediğine dikkat edin. Çikolata tercihi kişisel bir şeydir ve sizin zevklerinize göre şekillenir.

4- Güvenilir markaları tercih edin.

Online alışveriş yapanlar yukarıdaki kıstasları uygulamayacağı için bilindik ve güvendikleri markaları tercih etmelidir. Bunun için de açık çikolatalar yerine paket çikolatalar tercih edilmelidir. Açık çikolatalardaki risklerin başında bayatlık ve kötü koku gelir. Bu sebeple fiziksel olarak incelemeyeceğiniz hiçbir açık ürünü almamanız önerilir.

5- Hangi tür çikolata alacağınıza karar verin.


Bitter, sütlü veya beyaz çikolata çeşitleri günümüzde hediyelik çikolatalarda tercih edilen çikolata çeşitleridir. Bitter çikolata seçerken kakao oranına dikkat etmeniz gerekir. Eğer hediye alacağınız kişi daha yoğun kakao oranına sahip çikolatalardan hoşlanıyorsa, aldığınız çikolatadaki kakao oranı en az %70 oranına olmalıdır. Bir çikolatada kakao oranı ne kadar fazla olursa, içindeki antioksidan oranı da o denli fazla olur. Bazı markalar, maliyeti azaltmak adına kakao yerine soya tozu, keçiboynuzu tozu, leblebi tozu, kavrulmuş bakliyat tozu, fındık zarı gibi zararlı maddeler kullanmaktadır. Bu tip ürünleri almamaya özen göstermeniz gerekir.

6- Çikolatanın içeriğini kontrol edin.

Çikolata; kakao yağı, kakao ve şeker gibi malzemelere sahip bir üründür. Bu sebeple çikolatanın içindeki oranlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer sütlü çikolata tercih edecekseniz bu ürünlerin yarsının şekerden oluştuğunu bilmeniz gerekir. Bitter çikolatalarda ise şeker ya çok az bulunur ya da hiç bulunmaz. Hediye alacağınız kişi şeker ile ilgili sorunlar yaşıyorsa ona bitter çikolata almanız daha doğru olur.

Çikolatanın içinde kakao yağı bulunur; ancak bazı markalar bu yağ yerine daha ucuz olduğu için trans yağlar kullanabilir. Trans yağ, insan sağlığına zararlı olan bir yağdır. Bu sebeple, çikolata alamdan evvel içeriğini mutlaka kontrol etmeniz gerekir.
Hem kendinize hem de sevdiklerinize çikolata almadan önce bilinmesi gereken bu noktaları uygulayarak hem en lezzetli hem de sağlıklı çikolatayı tercih etmiş olursunuz.